Największy cykl imprez dla właścicieli psów w Polsce.
PUCHAR POLSKI W DOGTREKKINGU

 

 

DOGTREKKING GALERIA ABC DOGTREKKERA

Jesteś tutaj: IMPREZY SZCZAWNO - ZDRÓJ

SZCZAWNO - ZDRÓJ - 27.08.2022

 

Szczawno-Zdrój  jest jednym z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Właściwości lecznicze występujących wód mineralnych po raz pierwszy zbadał i potwierdził nadworny lekarz Hochbergów - Caspar Schwenckfeldt w 1598 roku.

Pierwsza wzmianka o Szczawnie – wówczas Salzborn - z 1221 r. została zawarta w „Księdze Henrykowskiej”. Pod koniec XIII wieku włączono go do dóbr zamku Książ. Losy zmieniały się wraz z dziejami zamku. Początkowo należało do księstwa wrocławskiego. W 1392 roku, po śmierci ks. Agnieszki, żony Bolka II, Szczawno przeszło w ręce króla czeskiego Wacława. W 1410 roku wykupił je Janko z Chociemic z rąk braci Conrada i Albrechta Salzbornów. Od roku 1464 Szczawno wraz z Książem ponownie przechodzi w ręce króla czeskiego. W 1509 roku posiadłość nabył Conrad von Hochberg, którego potomkowie dziedziczyli Szczawno do 1931 roku. Prawa miejskie Szczawno-Zdrój uzyskało w 1945 roku - nazywało się wówczas Solice Zdrój. Taką nazwę nosiło od 1945 do 1946 r.

Szczawno-Zdrój położone jest w południowo-zachodniej Polsce na Dolnym Śląsku w Sudetach środkowych. Leży na wysokości ok. 410 n.p.m. u podnóża góry Chełmiec (851 m n.p.m.), w dolinie potoku Szczawnik. Klimat Szczawna-Zdroju podgórski, lekko bodźcowy, łagodny i orzeźwiający jest określany jako klimat dolin i kotlin śródgórskich, wynika to z położenia, od południowego-wschodu Szczawno osłonięte jest Górą Parkową a wzniesienia Białego Kamienia i duże obszary leśne z górą Chełmiec chronią uzdrowisko przed wiatrami.

Szczawno-Zdrój zajmuje powierzchnię 1474 ha. Jest atrakcyjnie położonym miastem z bogatą szatą roślinną. Zalesione zbocza otaczających wzniesień i dość głęboko wcięte dolinki stanowią o atrakcyjności terenów widokowych i wypoczynkowych. Około 60% powierzchni zajmują tereny zielone: lasy, pastwiska i łąki oraz sady. W uzdrowisku znajdują się dwa parki utrzymane w stylu angielskim z bogatą roślinnością rodzimą i aklimatyzowaną (ok. 180 gatunków) wśród której wiele drzew i krzewów to pomniki przyrody (ok. 110). Na szczególną uwagę zasługują różaneczniki i azalie - z przepięknymi kwiatami w okresie wiosennym. Parki powstały na przełomie wieku XVIII i XIX. Gruntowna rewaloryzacja odtworzyła ich charakter z końca XIX wieku, kiedy to cieszyły się największą popularnością. Tak duża ilość bogatej i różnorodnej roślinności oraz ciekawa konfiguracja terenu zachęca do odwiedzania i przebywania w Szczawnie.

O atrakcyjności Szczawna-Zdroju decyduje również bogactwo walorów architektonicznych wśród których znajdują się takie perełki jak: Dom Zdrojowy, Teatr Zdrojowy, Hala Spacerowa czy też Pijalnia Wód Mineralnych. Duża ilość zabytków sprawiła, że miasto objęto ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków.

W Szczawnie-Zdroju działalność gospodarczą prowadzi wielu przedsiębiorców, szczególnie w branży gastonomicznej i hotelarskiej. Największym jednak pracodawcą jest Spółka „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina”, która świadczy usługi sanatoryjne wykorzytując do tego celu m.in. wody mineralne. O potencjale Spółki stanowi baza zabiegowa - przede wszystkim nowocześnie wyposażony Zakład Przyrodoleczniczy, gdzie stosuje się m.in.: kuracje pitne, wodolecznictwo, kinezyterapię, światłolecznictwo, inhalacje, masaże, laser.
W uzdrowisku leczone są górne i dolne drogi oddechowe, choroby układu pokarmowego i moczowego, schorzenia narządów ruchu oraz cukrzyca. Uzdrowisko oferuje profile lecznicze zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

 

ATRAKCJE

Parki: Zdrojowy im. H. Wieniawskiego i Szwedzki - założone na przełomie XVIII i XIX w. o bogatej i różnorodnej roślinności, rodzimej i aklimatyzowanej, z wieloma pomnikami przyrody stanowiącymi źródło poznania przyrody. Na szczególną uwagę zasługują różaneczniki i azalie - z przepięknymi kwiatami w okresie wiosennym. Gruntowna rewaloryzacja odtworzyła ich charakter z końca XIX wieku, kiedy to cieszyły się największą popularnością.

Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego oddany do użytku 15 czerwca 1892 r. z przepiękną salą teatru w stylu neorokokowym - miejsce wielu koncertów, spektakli operowych i teatralnych, z których za najważniejsze wydarzenie można uznać Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego.

Hala Spacerowa – zbudowana w 1896 roku, długości 70 m z przepiękną dekoracją sgrffitową umiejscowioną na przylegającej do Hali elewacji budynku Biała Sala. Hala Spacerowa połączona jest z Pijalnią Wód Mineralnych.

Pijalnia Wód Mineralnych

Pierwsza Pijalnia Wód Mineralnych została wybudowana ok. 1820 roku, była obszerną halą, pośrodku której znajdowała się głębiej umieszczona studnia, otoczona drewnianą barierką. Wodę mineralną pobierano za pomocą szklanego czerpaka, umocowanego na długim drzewcu. Pijalnię połączono arkadowym przejściem z Halą Spacerową.

Obecna Pijalni Wód Mineralnych powstała 1896 r. Znajdują się tu ujęcia leczniczych wód mineralnych: „Dąbrówka”, „Marta”, „Mieszko” i ,„Młynarz”. W sali na piętrze mieści się czytelnia a także miejsce wystaw i konkursów.

"Dom Zdrojowy

Budynek powstał na przełomie 1909 i 1910 roku. W momencie oddania do użytku był to największy i najnowocześniejszy hotel na Śląsku. Najokazalszy budynek w Szczawnie
i jedno z piękniejszych sanatoriów w kraju. Mieszkali w nim m. in. cesarz Wilhelm II, Winston Churchill.   

 

TRASA

W Szczawnie - Zdrój będą dostępne dwa dystanse MINI (15 km) oraz MID (25 km).

 

 

 

 

 

SPONSOR GŁÓWNY

Partnerzy

Sponsorzy

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl