Wisła

Wisła

20.09.2025

Poznaj Wisłę

Wisła to miejscowość górska leżąca w Beskidzie Śląskim. Znajduje się w powiecie cieszyńskim bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowację. Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m., a otaczające je grzbiety górskie przewyższają doliny o 300 do 600 m. Najwyższe wzniesienia w okolicy to Barania Góra (1220 m n.p.m.) i Stożek Wielki (978 m n.p.m.).

Miejscowość leży u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki, w latach 1967–1973 zbudowano zaporę wodną. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową. Jego maksymalna pojemność to 5,06 mln m3, a powierzchnia – ok. 40 ha.

Wisła jest miejscowością o charakterze turystyczno–wypoczynkowym. Początki jej letniskowej historii sięgają XIX wieku. Położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku w Wiśle zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji około 100 km szlaków turystycznych. W okresach wiosennym, letnim i jesiennym są to trasy o różnej skali trudności dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. W zimie zaś do dyspozycji fanów białego szaleństwa są piękne trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, 18 wyciągów narciarskich, w tym 7 dysponujących wyciągami krzesełkowymi. Większość ośrodków narciarskich ma oświetlone trasy, pozwalające także na jazdę wieczorną. Trasy są ratrakowane, a gdy temperatury pozwalają także sztucznie dośnieżane. Na terenie miejscowości istnieje 5 skoczni narciarskich. Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą swoją pasję realizować na terenie Ośrodka Sportowego Jonidło, a także na profesjonalnych trasach zarządzanych przez Polski Związek Narciarski na Kubalonce. Gdy jest odpowiednia ilość śniegu na popularnych biegówkach można przemieszczać się wzdłuż rzeki Wisły a także m.in. Doliną Białej i Czarnej Wisełki. Coraz częściej na wiślańskich szlakach górskich można spotkać amatorów skiturów, którzy w ten sposób poznają uroki wiślańskich szlaków w zimie.

W Wiśle do wyboru będą trzy lub cztery trasy: CHIHUAHUA ok. 5 km, MINI  ok. 15 km, MID ok. 25 km. oraz LONG ok. 35 km.

Zawody na dystansie Long zostaną przeprowadzone podczas Mistrzostw Polski pod warunkiem zgłoszenia się odpowiedniej liczby osób (szczegóły w Regulaminie).

Ramowy program zawodów – może ulec zmianom, ostateczny program zawodów zostanie opublikowany najpóźniej na 3 dni przed imprezą.

Piątek

19.00 – 20.00 – praca Biura Zawodów (zapisy i odbiór pakietów startowych), odprawa weterynaryjna

Sobota

7.30 – 09.00 – praca Biura Zawodów (zapisy i odbiór pakietów startowych), odprawa weterynaryjna
8.15 – wydawanie map, odprawa techniczna dla dystansu LONG
8.30 – START na dystansie LONG
9.45 – wydawanie map, odprawa techniczna dla dystansu MINI i MID
10.00 – START na dystansie MINI i MID
10.05 – wydawanie map, odprawa techniczna dla dystansu CHIHUAHUA
10.15 – START na dystansie CHIHUAHUA
15.00 – warsztaty/pokazy

16.00 – dekoracja (godzina uzależniona od powrotów z trasy)