Dystanse i kategorie
Dystanse
CHIHUAHUA
![](https://dogtrekking.com.pl/wp-content/uploads/2025/01/dystans-bialy_1.png)
ok. 5-7 km
- Dla kogo? Coś dla małych, ale walecznych. Czyli dla rodziców startujących z małymi dziećmi, dogtrekkerów którzy chcą przyzwyczajać możliwie najwcześniej swoje młode psy do atmosfery zawodów (nie ma limitu wieku) i tych, którzy chcą po prostu zobaczyć jak to jest na dogtrekkingu, ale mają obawy przed startem na dłuższym dystansie. Jest jeszcze jedna istotna grupa osób: rodzice, dzieci i przyjaciele, którzy towarzyszą osobom startującym na dłuższych dystansach - te osoby (i tylko te osoby) mogą pójść na krótką trasę nawet bez psa.
- Klasyfikacje: Na dystansie Chihuahua nie prowadzimy klasyfikacji, dystans nie jest wliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Dogtrekkingu - miejsca oraz czasy osiągnięte przez uczestników podawane są jedynie informacyjnie.
MINI
![](https://dogtrekking.com.pl/wp-content/uploads/2025/01/dystans-bialy_1.png)
ok. 15 km
- Dla kogo? Mini to dystans stworzony głównie z myślą o debiutantach i rodzinach z dziećmi. Obecnie najbardziej popularny dystans dogtrekkingowy. Trasa Mini jest łatwa nawigacyjnie, a dystans 15 km pokonać może na prawdę każdy. Jeśli jeszcze się zastanawiasz, czy Ty i Twój pies poradzicie sobie na Dogtrekkingu, to Mini jest właśnie dla Ciebie!
- Klasyfikacje: Kobiety, Mężczyźni, Rodziny
MID
![](https://dogtrekking.com.pl/wp-content/uploads/2025/01/dystans-bialy_1.png)
ok. 25 km
- Kategorie: indywidualna i rodzinna
- Dla kogo? Mid to już bardziej wymagający dystans, jednak nie powinni mieć z nim problemów aktywni właściciele psów, szczególnie ci obeznani w turystyce górskiej. Można go potraktować sportowo walcząc o jak najlepszy czas lub typowo turystycznie i nastawić się na dłuższą wycieczkę w towarzystwie psa, rodziny i przyjaciół – wybór należy do Ciebie!
- Klasyfikacje: Kobiety, Mężczyźni, Rodziny
LONG
![](https://dogtrekking.com.pl/wp-content/uploads/2025/01/dystans-bialy_1.png)
ok. 40 km
- Kategorie: indywidualna i rodzinna
- Dla kogo? Long to dystans tylko dla wytrawnych dogtrekkerów. Jeśli wybierasz "Longa" to musisz być pewien swoich sił i, co bardzo istotne, znać możliwości swojego psa! Na Longu nie ma żartów - 40 km to, szczególnie w górach, duża odległość, a każdy błąd nawigacyjny może tą trasę jeszcze wydłużyć.
- Klasyfikacje: Kobiety, Mężczyźni, Rodziny
- Gdzie? Zawody na dystansie Long zostana warunkowo przeprowadzone podczas Mistrzostw Polski (szczegóły w Regulaminie).
Kategorie
Na każdym dystansie można wystartować w kategorii indywidualnej lub rodzinnej.
INDYWIDUALNA
W kategorii indywidualnej może wystartować jeden zawodnik z jednym lub maksymalnie dwoma psami. Indywidualnie startują osoby pełnoletnie lub osoby które ukończyły 16 lat za pisemną zgodą rodziców.
RODZINNA
W kategorii rodzinnej z jednym psem może startować cała rodzina (psów może być też więcej, przy czym na jedną osobę mogą przypadać maksymalnie dwa psy). Jaka jest definicja rodziny? To członkowie najbliższej rodziny np. mąż, żona, syn, córka, brat, siostra itp. lub osoby zamieszkujące z psem we wspólnym gospodarstwie domowym. Należy pamiętać, że rodzina musi razem wystartować, razem pokonać całą trasę i w tym samym czasie przejść przez metę.
Rodziny, tak samo jak zawodnicy indywidualni, zdobywaja punkty za osiągnięte miejsca na poszczególnych zawodach, po czym punkty te są sumowane i wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Jeżeli rodzina startuje we wszystkich edycjach, do sumy nie jest wliczany najsłabszy wynik.
KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA
Bywa mylona z kategorią rodzinną, chociaż jest to zupełnie coś innego. Drużynę tworzą wszystkie osoby które zapisując się na zawody wpiszą jej nazwę w formularzu (mogą być to zarówno osoby startujące w kategorii indywidualnej jak i rodzinnej). Uczestnicy zawodów przez cały rok zbierają punkty dla swojej drużyny. Pod koniec sezonu punkty są sumowane i podczas imprezy finałowej najlepsze ekipy stają na podium.