Największy cykl imprez dla właścicieli psów w Polsce.
PUCHAR POLSKI W DOGTREKKINGU

 

 

DOGTREKKING GALERIA ABC DOGTREKKERA

Jesteś tutaj: PARTNERZY Województwo Śląskie - Partner

PARTNER WYDARZENIA

 

Województwo śląskie to jeden z najciekawszych regionów Środkowej Europy. To miejsce gdzie w doskonałych proporcjach mieszają się piękno przyrody i żywioł wielkich miast, gdzie w harmonii splatają się historia,  różne tradycje i ludzkie losy.

Przykłady różnorodności znajdujemy na każdym kroku. Beskid Śląski i Żywiecki w południowej części województwa są  wymarzonymi miejscami pieszych wędrówek górskich  i wycieczek rowerowych oraz sportów zimowych. Północno-wschodnia część województwa to Wyżyna Krakowsko-Częstochowska - cel miłośników rowerów, wspinaczki górskiej i nordic walkingu, ale także Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, które każdego roku przyciąga rzesze pielgrzymów z całego świata.

Korzenie centralnej części regionu sięgają przemysłowej historii , który przez dziesiątki lat był głównym czynnikiem zmian. Przemysłowe tradycje  silnie wpisały się w śląską tożsamość o której przypominają niepowtarzalne zabytki dawnego przemysłu, tworząc unikalny produkt turystyczny - Szlak Zabytków Techniki. Na jego trasie znajduje się m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach - obiekt wpisany w 2017 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, która znalazła się wśród laureatów Nagród Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra. Szlak to najciekawsza trasa turystyki industrialnej w Polsce i jedna z najciekawszych w Europie.

Śląskie to także kilkadziesiąt zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne i reprezentacyjne. O pogranicznym charakterze regionu świadczy kilkanaście zamków obronnych wzniesionych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej będących częścią „Szlaku Orlich Gniazd”. Prawdziwą perłą w skali Europy jest wspaniały zespół pałacowo-parkowy książąt pszczyńskich w Pszczynie, w którym siedzibę ma Muzeum Zamkowe.

Śląskie, mimo silnego zurbanizowania, to niebywale zielony region, na którego obszarze znajduje się 8 parków krajobrazowych. W sercu aglomeracji znajduje się największy w Europie park - Park Śląski. Ta zielona wyspa w sercu największej w Polsce Metropolii jest miejscem rekreacji i wypoczynku ale i wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych na legendarnym Stadionie Śląskim, obecnie Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym.

Tym, co ciągle wyróżnia region jest pozytywna energia. Tworzą ją ludzie, którzy tutaj mieszkają, pracują i wypoczywają. To dzięki nim region cały czas zmienia się na lepsze, ma jedną z najprężniej działających gospodarek w kraju, szczyci się wydarzeniami kulturalnymi o międzynarodowej renomie i bogatą ofertą turystyczną – od jurajskich skał, przez atrakcje  postindustrialne po beskidzkie szlaki.

Jako województwo dysponuje największym w Polsce potencjałem instytucji i podmiotów, których działalność rozciąga się od zdrowia, poprzez edukację, skończywszy na kulturze  i sporcie.

Jego atutem jest różnorodność. To wartości, które tworzą markę Śląskie. 

Markę województwa śląskiego.

Więcej na www.slaskie.pl

 

Co nowego?

W ubiegłym roku na mapę atrakcji województwa śląskiego powrócił bardzo interesujący punkt - Planetarium Śląśkie w całkiem nowej odsłonie. Samo planetarium powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce, natomiast przez ostatnie 4 lata trwał proces jego przebudowy i modernizacji.  Ponownie otwarte zostało 11 czerwca 2022 roku i obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. Prezentuje zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. Niespotykane w innych podobnych miejscach stanowiska ekspozycyjne nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać. Można tam przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, czy odbyć symulowany lot w kosmos. Nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata.

Zabrzańska Wieża Ciśnień przeszła gruntowną rewitalizację. Liczący ponad 100 lat obiekt, zaprojektowany przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose stał się obiektem służącym działalności społecznej, edukacyjnej, naukowej i kulturalnej. Od października 2022 roku można oglądać tam interaktywną i multimedialną wystawę CARBONEUM - Centrum Wiedzy o Węglu, poświęconą historii węgla. Jest to nowoczesna ekspozycja łącząca w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej.  Dodatkowo zwiedzający mogą podziwiać panoramę Zabrza i okolic z położonego na najwyższym poziomie punktu widokowego.

Po prawie trzech latach modernizacji trasy przywrócone zostało płączenie kolejowe z Wisłą. W pełni sezonu zimowego, 11 grudnia 2022 roku, z Katowic do Wisły wyjechał specjalny pociąg "Niebo nad Beskidami". Nazwa pociągu z kosmicznymi motywami związana jest z ponownym uruchomieniem Planetarium Śląskiego, a także podkreśla wyjątkowość nocnych pejzaży, które możemy podziwiać w Beskidach.Dzięki modernizacji podróż do stolicy Beskidu Śląskie trwa 100 minut - to o 30 minut mniej niż przed remontem.

 

Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami Województwa Śląskiego - pobierz broszurę.

 

Na koniec coś specjalnie dla dogtrekkerów - jeśli szukacie pomysłu na wycieczkę z psem na terenie województwa śląskiego, to przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych propozycji!

Tutaj możecie pobrać trzecią, rozszerzoną wersję Dogtrekkingowego przewodnika po województwie śląskim.

 

 

 

 

SPONSOR GŁÓWNY

Partnerzy

Sponsorzy

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl