Największy cykl imprez dla właścicieli psów w Polsce.
PUCHAR POLSKI W DOGTREKKINGU

 

 

DOGTREKKING GALERIA ABC DOGTREKKERA

Jesteś tutaj: DOGTREKKING

DOGTREKKING

Dogtrekking jest najbardziej przyjazną, zorganizowaną formą wypoczynku dla psa i jego właściciela. Jest skierowany dla wszystkich bardziej lub mniej aktywnych właścicieli psów.

 

To turystyka i sport z psem w jednym. Czy nastawimy się bardziej na sport czy na turystykę zależy już od nas samych.

Naszym zdaniem urok dogtrekkingu polega na tym, że na starcie obok siebie stają ludzie o zacięciu sportowym jak i typowi turyści. Tym pierwszym często towarzyszą szybkie psy, zabierają ze sobą na trasę nie wiele więcej oprócz obowiązkowego ekwipunku, ich czasy osiągnięte na mecie wyglądają nieprawdopodobnie. Druga grupa nastawiona jest przede wszystkim na delektowanie się tym co ich czeka, zabierają kanapki, termosy.. a nawet mleko dla dzieci... tak tak szkraby w wózkach i nosidełkach też biorą udział. Jest też wiele wersji pośrednich, których reprezentanci preferują wolniejszy lub szybszy marszobieg. Taka mieszanka możliwa jest tylko tutaj :) Podsumowując dogtrekking to przede wszystkim zabawa, przygoda z psem. Tempo dobieramy sami jednak zawsze musi być dostosowane do możliwości naszych a przede wszystkim naszego psa.

 

Oczywiście dogtrekking różni się od zwykłego spaceru, nie tylko długością trasy. Posiada on pewne cechy marszu na orientację (gdzie zawodnik posługuje się mapą otrzymaną przed startem by odnaleźć punkty kontrolne). Bywa jednak, że trasa wiedzie szlakami turystycznymi i wystarczy się ich trzymać żeby dotrzeć do mety. Jeśli posiadasz podstawowe, turystyczne umiejętnosci w podługiwaniu mapą powinieneś dać sobie radę. Z drugiej strony od czasu do czasu pobłądzić zdarza się najlepszym.  Szczegółowych informacji dotyczących trasy dowiesz się na odprawie technicznej tuż przed ruszeniem na trasę. Warto wspomnieć, że punkty kontrolne zdobywamy w kolejności od pierwszego do ostatniego.

 

Długości tras

Uczestnictwo w dogtrekkingu nie wymaga szczególnych przygotowań. Najkrótszy dystans „mini” liczy ok. 15 km. Jest go w stanie przejść każdy zdrowy człowiek i zdrowy pies. Nazywamy go „dogtrekkingowym przedszkolem”. Trasa mini jest również łatwa nawigacyjnie. Dystans mid wliczany do Pucharu Polski jest bardziej wymagający ale naszym zdaniem to najciekawsza opcja. Najdłuższy long wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego zarówno psa jak i człowieka.

 

Wystartuj z całą rodziną

Jedną z największych zalet dogtrekkingu jest to, że cała rodzina może wystartować z jednym psem. Nie ma innej dyscypliny z udziałem psów która daje taką możliwość. Start rodzinny z pewnością zacieśnia więzi, pozwala współpracować w zupełnie innych warunkach niż na co dzień. Możecie sobie wzajemnie pomagać na trasie. Należy jednak pamiętać, że startujecie i przychodzicie na metę RAZEM. Blisko połowa uczestników dogtrekkingu to właśnie rodziny.

 

Ekwipunek

Regulamin dogtrekkingu dopuszcza możliwość prowadzenia psa w obroży i na zwykłej smyczy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalne szelki i linkę.

 

- wskazane jest by pies poruszał się w szelkach (dowolnego typu)

- zamiast smyczy używamy liny z amortyzatorem, która niweluje nieprzyjemne dla psa szarpnięcia

- linę przypinamy do pasa biodrowego plecaka lub pasa biodrowego używanego do canicrossu, skijoringu

- gdy trasa przebiega w terenie górskim, można zabrać ze sobą kantarek, który uniemożliwi psu ciągnięcie na zejściach

- na każdych zawodach należy mieć ze sobą tzw. obowiązkowy ekwipunek, którego zawartość określa organizator.


To musisz mieć zawsze:

-woda

- but dla psa

- mapa

- telefon komórkowy

- latarka (nocny lub górski DT)
- mini apteczka ( 2x plaster, 1x bandaż)

Może się przydać:
- kompas
- mapnik ( organizator wydaje mapę w koszulkach, jednak wygodniej jest samemu włożyć mape w mapnik i przewiesić na szyi, zwłaszcza gdy trasa lub nasze umiejętności wymagają częstego zerkania na mapę

 

Bezpieczeństwo

Na każdej naszej imprezie zapewniamy opiekę weterynaryjną. Co ważne, lekarze pracujący dla nas mają doświadczenie w psich sportach. Posiadają sprzęt pozwalający na szybka interwencję. Ponadto większość z nas - organizatorów również jest w stanie zabezpieczyć psa w wypadku drobnych urazów przed ewentualna interwencją lekarską.

Na szczęście dogtrekking nie jest urazową dyscypliną i interwencje zdarzają się rzadko, a jeśli już to dotyczą przede wszystkim otarć łap. Dlatego tak ważne jest aby zawsze mieć ze sobą na trasie but dla psa.

 

 

Po wysiłku trzeba zjeść!

Na większości tras dogtrekkingowych spotkacie bufety, gdzie możecie uzupełnić zapasy wody, zjeść coś słodkiego i orzeźwiającego. Jednak gdy wracacie z kilometrami w nogach marzy Wam się porządny posiłek. Dlatego zawsze czeka na Was coś ciepłego w dwóch wersjach: mięsnej i wegetariańskiej.

 

SPONSOR GŁÓWNY

Partnerzy

Sponsorzy

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl