Największy cykl imprez dla właścicieli psów w Polsce.
PUCHAR POLSKI W DOGTREKKINGU

 

 

DOGTREKKING GALERIA ABC DOGTREKKERA

Jesteś tutaj: IMPREZY PIESZYCE - GÓRY SOWIE

PIESZYCE - GÓRY SOWIE

Pieszyce leżą w południowej części województwa dolnośląskiego. To mała, malownicza gmina położona w dużej części na terenie Gór Sowich. Pieszyce administrują również najwyższym szczytem tych gór – Wielką Sową z wieżą widokową z 1906 r.

Razem z ościennymi miastami – Dzierżoniowem i Bielawą Pieszyce tworzą 70-cio tysięczne trójmiasto. Samą gminę Pieszyce zamieszkuje nieco ponad 9000 mieszkańców.

W Parku Krajobrazowym Gór Sowich znajdziecie wiele ciekawych zakątków z pięknymi panorami na okolicę. Obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek jest Wielka Sowa z ponad 117-letnią wieżą widokową. To najwyższy szczyt Sudetów Środkowych. Wielka Sowa to jeden z najlepszych punktów widokowych w całym paśmie Sudetów, a sama wieża widokowa wielokrotnie została wybrana przez turystów najpiękniejszą wieżą widokową na Dolnym Śląsku. Obiekt został także wybrany najlepszą atrakcją turystyczną Euroregionu Glacensis.

Symbolem Gminy Pieszyce jest muflon, którego najliczniejsza populacja w Polsce znajduje się właśnie w Górach Sowich. Flora i fauna tych terenów jest bardzo bogata i różnorodna.

Obszar gminy Pieszyce pokryty jest gęstą siecią dobrze oznakowanych szlaków turystycznych i tras rowerowych, które zróżnicowane są pod względem długości i trudności. Gmina należy także do Strefy MTB SUDETY, czyli największego systemu tras rowerowych w Polsce (20 tras o łącznej długości ponad 500 km!). Zimą z kolei miłośnicy „biegówek” mogą korzystać z ratrakowanych tras biegowych. Niebawem do dyspozycji turystów oddany zostanie Singletrack Kamionki oraz ścieżka spacerowa wokół Smoczej Jamy w Kamionkach. Pieszyce to doskonała baza wypadowa również do największych atrakcji turystycznych okolic i całego Dolnego Śląska – podziemi powstałych w ramach projektu Riese, Zamku Grodno i Zamku Książ, Jaskini Niedźwiedziej i wielu innych zabytków oraz atrakcji turystycznych we Wrocławiu i całej kotlinie kłodzkiej.

Do najcenniejszych zabytków architektury należy pałac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach, który jest własnością prywatną. Dziś niestety obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania, ale dzięki właścicielom jest pieczołowicie odbudowywany z gruzów i już nie straszy, a zachwyca. Należy wspomnieć także o pałacu barokowo - klasycystycznym z XVIII w. w Rościszowie oraz kościołach: św. Jakuba – z 1258 r. – z tym obiektem związana jest pierwsza historyczna wzmianka o Pieszycach z 1258 r., św. Antoniego, św. Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie i św. Jana Nepomucena w Piskorzowie.

Co roku w gminie odbywają się m.in.: otwarcie sezonu turystycznego na Wielkiej Sowie, Rajd Pieszy Sowiogórski muflon, Sowi Bieg, Sowi Tour, zawody pływackie, a od 2023 roku także Dogtrekking. Stawiamy także na rozwój zawodów nartorolkowych. W Pieszycach odbywało się jedyne do tej pory Grand Prix Polski w tej dyscyplinie.

 

START I META

Bazą imprezy będzie Schronisko PTTK Zygmuntówka położone na stoku Rymarza, na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich.

 

TRASY

Podczas edycji w Pieszycach dostępne będą trasy: CHIHUAHUA ok. 5 km, MINI ok. 15 km, MID ok. 25 km.

 

 

 

 

SPONSOR GŁÓWNY

Partnerzy

Sponsorzy

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl